Aby materac mógł prawidłowo spełniać swoją rolę i zapewniać nam czyste warunki snu, istotna jest jego regularna pielęgnacja. Stałe użytkowanie materaca wiąże się z jego zanieczyszczeniem i prowadzi do zużycia, co może obniżać poziom komfortu wypoczynku. Przyznajmy jednak szczerze, że zdarza nam się zapominać o pielęgnacji swojego podłoża do snu. Brak regularności sprawia, iż po pewnym czasie materac wymaga bardziej dogłębnego wyczyszczenia. W tym artykule przedstawiamy kilka sposobów na to, aby skutecznie odświeżyć swój materac, dzięki czemu unikniemy konieczności jego wymiany na nowszy model.

Objawy wskazujące na konieczność odświeżenia materaca

Po czym jednak poznać, że materac faktycznie wymaga konkretnego odświeżenia? Jeśli na co dzień nie dbamy o swoje podłoże do snu, powinniśmy być chociaż świadomi objawów związanych z nadmiernym zanieczyszczeniem materaca i jego zużyciem. Identyfikacja niepokojących sygnałów jest też istotna dla podjęcia konkretnych działań pielęgnacyjnych. Przede wszystkim wskazuje się tutaj na różnego rodzaju deformacje, odkształcenia i zapadanie się materaca. Z biegiem czasu wypełnienie podłoża do snu traci na sprężystości i elastyczności, co prowadzi do tego typu nierówności na jego powierzchni. To wyraźny objaw, który informuje nas o tym, że czas najwyższy zająć się skrupulatniej swoim materacem. Alergie i nieprzyjemne zapachy także powinny być wystarczającym sygnałem do tego, aby odświeżyć swoją przestrzeń wypoczynkową. Kurz, mikroorganizmy czy martwy naskórek nieustannie gromadzą się zarówno na powierzchni materaca, jak i w jego wnętrzu. Zanieczyszczony materac może wywoływać alergie, a w połączeniu z wilgocią staje się niestety sprzyjającym środowiskiem dla rozwoju pleśni i tym samym zaczyna wydzielać nieprzyjemne zapachy. Jeśli zauważymy zabrudzenia na powierzchni wypoczynkowej, również jesteśmy zobowiązani do odświeżenia swojego materaca.

Odkurzanie materaca w celu usunięcia zanieczyszczeń

Jednym z podstawowych kroków w utrzymaniu materaca w czystości jest odkurzanie. To proste działanie pozwala pozbyć się zanieczyszczeń z podłoża do snu, takich jak: kurz, roztocza, alergeny, martwy naskórek czy nawet włosy. Zaleca się, aby odkurzanie przeprowadzać przynajmniej raz na kwartał. Jeżeli jednak zmagamy się z alergią, warto sięgać po odkurzacz co miesiąc. Istotne jest to, aby używać odkurzacza z odpowiednimi końcówkami przeznaczonymi do czyszczenia powierzchni miękkich. W innym przypadku możemy uszkodzić strukturę materaca i sprawić, że nie będzie już się nadawał do dalszego użytku. Odpowiednia końcówka oraz moc ssania pozwolą wyczyścić materac bez większego ryzyka naruszenia jego struktury.

Usuwanie plam i zabrudzeń

Aby skutecznie odświeżyć swój materac i pozbyć się ewentualnych reakcji alergicznych, należy przeprowadzić dogłębne czyszczenie, uwzględniając w tym przede wszystkim usuwanie plam i zabrudzeń. W tym celu najlepiej jest użyć specjalistycznego odkurzacza piorącego, który jest zaprojektowany do czyszczenia materacy. Nie każdy z nas jednak może pozwolić sobie na zakup takiego urządzenia, a wówczas innym efektywnym sposobem mogą być domowe metody. Aby usunąć zabrudzenia, warto użyć łagodnego detergentu rozpuszczonego w wodzie i delikatnie oczyścić nim dotknięty obszar. Dobrym rozwiązaniem będzie mieszanka wody i octu w proporcji 1:1. Tak przygotowanym roztworem należy spryskać plamę, a następnie przetrzeć delikatną ściereczką. Pamiętajmy natomiast o tym, aby unikać nadmiernego nawilżania materaca, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów w jego wypełnieniu. Po usunięciu plam należy pozostawić materac do całkowitego wyschnięcia, najlepiej na świeżym powietrzu.

Obracanie materaca

Posiadając materac SleepMed, powinniśmy pamiętać o tym, aby regularnie go obracać na druga stronę. Takie rozwiązanie ma na celu zachowanie równomiernego rozłożenia ciężaru, dzięki czemu unikamy odkształceń w wypełnieniu materaca. Może więc okazać się, że aby skutecznie i szybko odświeżyć swoją przestrzeń wypoczynkową, wystarczy przewrócić materac. Powierzchnia, na której dotychczas spaliśmy, musi być wówczas skierowana w dół. W ten sposób przedłużamy żywotność materaca i zapewniamy sobie bardziej satysfakcjonujący komfort wypoczynku. Zaleca się także, aby materac co pewien czas przekręcać z jednego końca na drugi koniec (głowa oraz stopy muszą się zamienić miejscami). Takie działanie również zapewnia bardziej równomierne rozłożenie wagi ciała na powierzchni snu.

Wypranie pokrowca

Odświeżenia materaca SleepMed zdecydowanie powinno uwzględniać wypranie jego pokrowca. Nie każdy natomiast wie, że produkty tej marki posiadają zdejmowalny pokrowiec, który śmiało można wyprać w pralce w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Tym sposobem jesteśmy w stanie szybko i skutecznie uporać się z zanieczyszczeniami zalegającymi na powierzchni materaca. Aby móc cieszyć się faktycznie czystym środowiskiem snu, warto rozważyć też zakup modelu SleepMed Supreme. To produkt o doskonałych właściwościach higienicznych i antyalergicznych, które przekładają się na zachowanie idealnych warunków dla zdrowego wypoczynku. Materac ten pomaga eliminować zanieczyszczenia i alergeny wywołujące w czasie snu niepożądane reakcje.

Użycie sody oczyszczonej do neutralizacji zapachów

Jak jednak uporać się z nieprzyjemnymi zapachami uwalniającymi się z wnętrza materaca? Najlepszym na to rozwiązaniem jest użycie sody oczyszczonej. Całą powierzchnię materaca należy posypać obficie tym specyfikiem i pozostawić w tym stanie na przynajmniej klika godzin. Soda pochłonie wszystkie niechciane zapachy, przyczyniając się do osiągnięcia bardziej świeżego środowiska snu. Pamiętajmy o tym, aby na koniec dokładnie odkurzyć materac i usunąć pozostałości proszku.

Regularna pielęgnacja materaca SleepMed to klucz do zachowania jego dobrej kondycji, a tym samym zdrowego wypoczynku na wiele lat. Jednak w celu jednorazowego skutecznego i dogłębnego oczyszczenia materaca warto przeprowadzić nie tylko jego odkurzanie, ale także czyszczenie czy wypranie pokrowca. Dzięki tym prostym zabiegom materac szybko powróci do swojej dawnej, nienagannej kondycji, zapewniając nam regenerujący i komfortowy sen.

wyrób

Materace SleepMed Supreme są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.