Materac to kluczowy element wyposażenia sypialni, który odpowiada za wygodę oraz jakość naszego wypoczynku. Na rynku możemy znaleźć wiele różnorodnych modeli o różnego rodzaju wypełnieniach, które są dostosowane do konkretnych potrzeb użytkowników. Nierzadko jednak zdarza się, że dostępne produkty wcale nie cieszą się dobrą jakością, a tym samym nie są w stanie zapewniać zdrowego snu. Warto wiedzieć, iż niektóre stosowane przez producentów komponenty mogą być nawet szkodliwe dla zdrowia, nie zapewniać dostatecznego poziomu komfortu oraz bardzo szybko się zużywać, przez co ich zakup staje się praktycznie nieopłacalny. Oto przegląd materiałów, których warto unikać przy wyborze materaca!

Pianka poliuretanowa

Zdecydowanie najpopularniejszymi materacami na rynku są modele piankowe. Jednakże wśród nich nie brakuje produktów o niskiej jakości, na które niestety często się decydujemy, a które nie są w stanie zapewniać nam regenerującego wypoczynku. Przede wszystkim mowa tutaj o materacach wykonanych z pianki poliuretanowej. O ile modele o wypełnieniu z pianki wysokoelastycznej i termoelastycznej, np. marki SleepMed, są doskonałym rozwiązaniem, to niestety materiały poliuretanowe posiadają więcej wad niż zalet. Są one jednak powszechnie wykorzystywane ze względu na ich niską cenę, dzięki której producenci obniżają koszty produkcji materacy. W efekcie materace z pianki poliuretanowej również mogą być tańsze w porównaniu do innych modeli. Warto jednak wiedzieć, że jest to materiał, który może emitować szkodliwe chemikalia, takie jak formaldehyd. Są to związki powodujące bóle głowy, reakcje alergiczne czy nawet problemy z oddychaniem, dlatego też należy unikać ich szerokim łukiem, jeśli chodzi o akcesoria sypialniane. Poza tym pianka poliuretanowa nie wyróżnia się najlepszą trwałością, co przekłada się na szybsze zużycie materaca. Z łatwością ulega ona odkształceniom na skutek nacisku ciała na podłoże, a tym samym traci swoją sprężystość i inne właściwości odpowiedzialne za komfort i stabilność ciała w czasie wypoczynku. W efekcie jesteśmy zmuszeni do częstszej wymiany materaca w swoim łóżku, co naraża nas na większy wydatek w porównaniu do jednorazowego zakupu lepszej jakości materaca, np. SleepMed.

Poliester i inne włókna syntetyczne

Obecnie poliester to najintensywniej wykorzystywany komponent, nie tylko w przemyśle odzieżowym, ale także materacowym. Ponownie jednak powinniśmy być świadomi tego, że tego typu rozwiązanie wiąże się z większą ilością wad niż korzyści dla naszego snu. Poliester bowiem posiada przede wszystkim niską oddychalność, a to oznacza, że nie umożliwia swobodnego przepływu powietrza w materacu. To z kolei wiąże się z brakiem możliwości odprowadzania wilgoci z jego wnętrza, przez co istnieje ryzyko rozwoju zanieczyszczeń, a nawet pleśni, która jest groźna dla naszego zdrowia. Wyobrażamy sobie, że w czasie 8-godzinnego wypoczynku posiadamy bezpośredni kontakt z pleśnią znajdującą się w wypełnieniu materaca – niezbyt optymistyczny przypadek, prawda? Taka sytuacja naraża nas na poważne problemy zdrowotne i jest szczególnie niebezpieczna dla osób zmagających się z alergiami czy astmą. Niska przewiewności poliestru prowadzi też zresztą do zatrzymywania się ciepła, a więc nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie optymalnej temperatury snu. W efekcie możemy zmagać się z nadmierną potliwością, zwłaszcza w czasie letnich, upalnych nocy. To z kolei prowadzi do większego zanieczyszczenia materaca ze względu na wydzielany pot oraz martwy naskórek. Poza tym podobnie ja w przypadku materiałów poliuretanowych poliester również wykorzystuje w produkcji materacy różnorodne chemikalia mogące pogłębiać reakcji alergiczne oraz inne problemy zdrowotne. Nierzadko także powoduje podrażnienie skóry. Ostatecznie poliester również cechuje się niską trwałością, a więc nie jest długoterminową inwestycją, która zapewnia zdrowy i regenerujący wypoczynek.

Zamiast materacy o wypełnieniu z poliestru czy innych włókien syntetycznych warto rozważyć modele SleepMed, które opierają się na bezpiecznych materiałach przyjaznych dla skóry. Dobrą propozycją jest m.in. model SleepMed Natura Plus. To materac o właściwościach hipoalergicznych gwarantujący w pełni czyste warunki wypoczynku. Cechuje się doskonałą przewiewnością, a także zastosowaniem takich surowców jak włókna lnu czy bawełna organiczna. Są to naturalne materiały, bezpieczne dla naszego zdrowia i przekładające się na wysokiej jakości sen. Dodatkowo pochodzą one z ekologicznych upraw, wolnych od toksycznych środków ochrony roślin i chemikaliów stosowanych często przy produkcji akcesoriów sypialnianych.

Standardowe materace sprężynowe

Poszukując odpowiedniego materaca do snu, powinniśmy również uważać na popularne materace sprężynowe. Dlaczego? Ponieważ w wielu modelach sprężyny mogą wręcz wiązać się z ryzykiem przebicia powłoki materaca, a tym samym zranienia naszego ciała. Nie są one bowiem okryte dodatkowymi kieszeniami, tak jak w przypadku modeli SleepMed, a więc ulegają tarciu i szybszemu zużyciu. Z czasem sprężyny mogą też się wyginać, odkształcać i tracić swoje właściwości, co prowadzi do powstawania nierówności na powierzchni materaca. W efekcie użytkownik nie jest w stanie cieszyć się wygodnym wypoczynkiem i otrzymać stabilnego wsparcia ciała, przez co rano może zmagać się z dolegliwościami bólowymi pleców. Z racji też nieprawidłowego działania sprężyn szybszemu zużyciu ulegają także pozostałe komponenty wypełnienia materaca. Tracą one swoją wytrzymałość, co wpływa na ogólną żywotność podłoża do snu. Wygięte sprężyny prowadzą również właśnie do zwiększonego ryzyka przebicia materaca. To spore zagrożenie nie tylko dla jakości naszego wypoczynku, ale ogólnego zdrowia. Warto więc zastanowić się nad alternatywą w postaci materaca hybrydowego ze sprężynami kieszeniowymi SleepMed. To podłoże do snu zapewniające komfortowe warunki snu. Poza tym większe zagęszczenie sprężyn gwarantuje jeszcze lepsze wsparcie poszczególnych części ciała, dostosowując się do indywidualnych potrzeb użytkownika. Modele hybrydowe cechują się doskonałą elastycznością punktową, której nie są w stanie zapewnić tradycyjne materace sprężynowe dostępne na rynku.

Chcąc zatem zapewnić sobie prawdziwie komfortowy sen, wolny od niepożądanych reakcji alergicznych czy wysokiej temperatury prowadzącej do nadmierne potliwości, należy zwracać uwagę na materiały stosowane w wypełnieniu materaca. Surowce syntetyczne, poliester, pianka poliuretanowa czy sprężyny nie są tutaj zbyt rozsądnym rozwiązaniem – ich wykorzystanie we wnętrzu materaca może być nawet niebezpieczne dla naszego zdrowia, a poza tym wiąże się z krótką żywotnością podłoża. Pamiętajmy, że dobry sen to podstawa zdrowego życia, a odpowiedni materac jest kluczem do jego osiągnięcia.

wyrób

Materace SleepMed Natura Plus są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.