Nie potrafisz się dobrze wyspać, budzisz się kilka razy w ciągu nocy i wstajesz z bólem pleców… Czasami rozwiązanie jest proste: zakup nowego materaca. Dowiedz się, jaki wpływ na Twój sen ma twardość materaca oraz jak dopasować ten parametr do swoich potrzeb!

Twardość materaca – co oznacza?

Twardość materaca może się wydawać kwestią odczucia. Teoretycznie każdy potrafi ocenić przecież, czy dany materac jest miękki czy twardy – jednak nie do końca o to chodzi! Każdy materac jest wypełniony materiałami o określonej twardości, co przekłada się na komfort i jakość snu użytkownika. Te mogą być odczuwane całkowicie subiektywnie, w zależności od wagi, dotychczasowego podłoża do spania czy wrażliwości.

Jeszcze jakiś czas temu uznawało się, że im twardszy jest materac, tym zdrowszy sen – jednak dziś wiemy, że parametr ten powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb osoby na nim śpiącej. Inna twardość materaca będzie odpowiednia dla młodej i drobnej dziewczyny, inna dla ważącego ponad 100 kg rosłego mężczyzny, a jeszcze inna w przypadku gdy obie te osoby będą korzystać z tego samego materaca.

Jaka twardość materaca będzie więc najlepsza dla Ciebie? Oczywiście określenie „materac twardy” lub „materac miękki” nie pomogą nam w wyborze właściwej dla siebie twardości. Na szczęście producenci materacy o tym pomyśleli o oznaczają ten parametr w określonej skali, np. twardość materaca H1, H2, H3 lub H4.

H1, H2, H3, czyli stopnie twardości materaca

Jak dobrać twardość materaca? Przede wszystkim powinna być ona dopasowana do wagi użytkownika. Od tego zależy, jaki nacisk będzie wytwarzać ciało, a tym samym jak dużego podparcia potrzebuje.

Twardości materaca oznaczane są przez producentów literą H (od angielskiego słowa hardness) oraz cyfrą. Najczęściej skala ma rozpiętość 1-4, czasem wykorzystuje się cyfry 1-3 lub 1-5. Jednak w każdym przypadku im ta cyfra jest wyższa, tym twardszy jest materac.

Bazując na najpopularniejszej skali, następujące twardości materacy będą odpowiednie dla osób o określonej wadze:

  • H1, czyli materace miękkie, przeznaczone dla osób do 60 kg (w tym dla dzieci),
  • H2, czyli materace średnio miękkie, przeznaczone dla osób od 50 do 80 kg,
  • H3, czyli materace średnio twarde, przeznaczone dla osób od 80 do 100 kg lub lżejszych,
  • H4, czyli materace twarde, przeznaczone dla osób o wadze powyżej 100 kg.

Najpopularniejsze (a przez to zwane twardościami uniwersalnymi) są twardości materaca H2 i H3. Często wybór pomiędzy nimi opiera się jedynie na indywidualnym odczuwaniu komfortu. Dobrym rozwiązaniem jest też zdecydowanie się na materac o dwóch różnych stopniach twardości, jak np. Hilding Zorba.

Warto jednak pamiętać, że są to ogólne zalecenia. Jeśli cierpisz na problemy zdrowotne (szczególnie związane z kręgosłupem), skonsultuj swój wybór z ekspertem.

Twardość materaca a wpływ na zdrowie i komfort snu

Wydawałoby się, że materac wystarczy dopasować do swoich preferencji – czy nie jest zbyt miękki? A może zbyt twardy? Jednak często okazuje się, że to błędne myślenie. Każdorazowo materac powinien być dobierany nie tylko pod kątem odczucia chwilowego komfortu, lecz przede wszystkim według naszych potrzeb. Tylko właściwa twardość jest w stanie zapewnić sylwetce właściwe podparcie!

Zadaniem materaca jest bowiem w jak największym stopniu odciążać kręgosłup przez całą noc. Powinien mieć on możliwość przybrania i podtrzymania podczas snu anatomicznego kształtu – lekkiego wygięcia w literę S w przypadku spania na wznak oraz linii niemalże prostej, gdy śpisz na boku. Tylko w takiej pozycji i z właściwym podparciem mięśnie nie muszą same podtrzymywać kręgosłupa i mogą się regenerować. Oprócz tego taka poza umożliwia zachowanie odpowiednich przestrzeni pomiędzy dyskami.

Nowoczesne materace wyposażone są w kilka różnych stref twardości, co zapewnia jeszcze większy komfort i dopasowanie do krzywizn ciała. Oznacza to, że w konkretnych miejscach, gdzie sylwetka potrzebuje większego wsparcia, materac będzie nieco twardszy. Różnice są nieodczuwalne dla użytkownika, ale bardzo odczuwalne dla kręgosłupa! Materace firmy Hilding mają aż po siedem stref twardości, dlatego są świetnym wyborem, jeśli chcesz zadbać o jakość swojego snu i o swoje zdrowie.

Konsekwencje niewłaściwego doboru twardości materaca

Co dokładnie się dzieje, jeśli materac jest niewłaściwie dobrany do konkretnej osoby? Czy rzeczywiście konsekwencje mogą być poważne? Okazuje się, że niestety – materac nieadekwatny do potrzeb użytkownika może powodować nie tylko słabą jakość snu, lecz przede wszystkim różnego rodzaju problemy zdrowotne.

W przypadku zbyt miękkiego materaca w stosunku do wagi osoby na nim śpiącej, kręgosłup nie otrzymuje odpowiedniego podparcia. Użytkownik „zapada się” w materacu, co może nawet mu się podobać i dawać uczucie wygody – jednak w takiej pozycji plecy wyginają się w nienaturalny sposób. W wyniku takiego snu, przestrzenie pomiędzy dyskami zostają ściśnięte z jednej strony, co utrudnia przepływ substancji wewnątrz organizmu – w tym tych odpowiedzialnych za efektywny wypoczynek. W konsekwencji użytkownik budzi się niewypoczęty i niegotowy na funkcjonowanie kolejnego dnia.

Za twardy materac także nie jest dobry dla zdrowia – sylwetka otrzymuje podparcie w zbyt małej ilości miejsc. Przez to w czasie snu uciskane są naczynka, co prowadzi do problemów w transporcie krwi, dlatego też częstym problemem występującym w przypadku zbyt twardego podłoża są nocne odrętwienia. Oprócz tego sen na takim materacu może prowadzić do pojawienia się lub pogłębiania kłopotów z krążeniem krwi.

Jednak zarówno w przypadku zbyt miękkiego, jak i zbyt twardego materaca, największym problemem jest nieodpowiednie podparcie całej sylwetki. Długotrwałe sypianie na takim materacu może nie tylko powodować bóle pleców i karku, ale także pojawienie się skrzywień i chorób związanych z kręgosłupem!