Dobra poduszka jest niezbędna do zdrowego i komfortowego snu. Bez właściwego podparcia głowy i szyjnego odcinka kręgosłupa musimy liczyć się nie tylko z niewygodą, ale też z bólami głowy, szyi czy karku. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie właściwości poduszki decydują o jakości snu.

Dlaczego warto kupić dobrą poduszkę do spania?

Odpowiednie warunki podczas snu to gwarancja efektywnego wypoczynku, budzenia się rano zregenerowanym i pełnym energii. Wszyscy wiemy, jak ważny dla jakości snu jest wybór właściwego materaca – zapewniającego prawidłowe ułożenie kręgosłupa i odciążającego mięśnie. Niestety często zapominamy, że istotną rolę odgrywa również dobra poduszka do spania. Jedynie w połączeniu z nią potencjał materaca może być w pełni wykorzystany.

Zadaniem poduszki do spania jest zapewnienie solidnego podparcia głowie i kręgom szyjnym. W przeciwnym razie narażamy się na nienaturalne wygięcie kręgosłupa, powstawanie napięć mięśniowych oraz przykurczów. Jeśli często zdarza nam się mieć problemy z wygodnym ułożeniem w nocy, a rano budzimy się ze sztywnością karku czy bólem szyi, prawdopodobnie nadeszła pora na zmianę poduszki na lepszą.

Wybór odpowiedniej poduszki jest szczególnie istotny w przypadku alergików i osób cierpiących z powodu problemów dermatologicznych. Modele wykonane z alergizujących materiałów lub wyposażone w nieprzewiewny, źle odprowadzający wilgoć pokrowiec mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Niewłaściwa cyrkulacja powietrza jest kłopotliwa zwłaszcza dla osób śpiących na brzuchu, z twarzą wtuloną w poduszkę – wilgotny pokrowiec to miejsce, w którym łatwo rozmnażają się szkodliwe mikroorganizmy.

Rodzaje poduszek – poznaj najważniejsze różnice

Jakie rodzaje poduszek znajdziemy w sklepach? Wybór jest ogromny, dlatego warto wiedzieć, czym dokładnie kierować się podczas podejmowania decyzji. Jednym z podstawowych kryteriów podziału jest rodzaj wypełnienia zastosowany w poszczególnych modelach. Do wyboru mamy:

  • poduszki z wsadem naturalnym,
  • poduszki z wsadem syntetycznym,
  • poduszki z wsadem specjalistycznym.

To, z jakiego materiału została wykonana poduszka, decyduje o wielu jej cechach, m.in. o stopniu twardości, sprężystości, właściwościach termoregulacyjnych czy przewiewności.

Inne cechy różnicujące konkretne modele poduszek to wielkość, wysokość i kształt. Na szczególną uwagę zasługują nowoczesne poduszki do spania profilowane, wyróżniające się wyjątkową ergonomią. Najczęściej wykonywane są z innowacyjnych materiałów (np. reagującej na temperaturę ciała pianki termoelastycznej), dopasowują się do anatomicznych krzywizn ciała i zapewniają w pełni komfortowy sen. Wiele z nich to produkty mające status wyrobów medycznych (np. Hilding Visco Standard), które poleca się w szczególności osobom cierpiącym na bóle karku czy szyi, a także po prostu pragnącym zadbać o najwyższą jakość snu.

Zalety i wady poduszek z wsadem naturalnym

Naturalne wypełnienie stosowane jest w poduszkach od wieków – puch i pierze pochodzące od gęsi lub kaczek to tradycyjne rozwiązanie, nadal cieszące się dużą popularnością. Warto wyjaśnić, czym dokładnie różnią się między sobą puch oraz pierze. Ten pierwszy materiał pochodzi z poszycia piór dorosłych ptaków – ze względu na wyjątkowe właściwości jest droższy (cechuje go niezwykła lekkość i miękkość). Z kolei pierze to mieszanka puchu z piórami – ta opcja jest tańsza, a poduszki z pierzem są nieco mniej sprężyste i cięższe.

Poduszka do spania z wsadem naturalnym ma wiele zalet m.in.:

  • lekkość,
  • miękkość i puszystość,
  • doskonałe właściwości termoregulacyjne,
  • dobrą przewiewność,
  • łatwość dowolnego ułożenia.

Niestety tego rodzaju poduszek często nie mogą używać alergicy – puch i pierze są wypełnieniami silnie alergizującymi. Wychodząc naprzeciw potrzebom tej grupy użytkowników, producenci proponują poduszki do spania z wsadem naturalnym z łuski, np. gryczanej, orkiszowej bądź z prosa. Wadą wsadu naturalnego może być także stosunkowo wysoka cena, zwłaszcza jeśli chodzi o modele wypełnione samym puchem.

Zalety i wady poduszek z wsadem syntetycznym

Na rynku znajdziemy szeroki wybór poduszek do spania z wsadem syntetycznym, dostępnych w wielu rozmiarach i wariantach. Ta opcja spodoba się osobom szukającym oszczędności, ponieważ koszt zakupu okazuje się znacznie niższy niż w przypadku poduszki z wsadem naturalnym. Jednocześnie ten rodzaj poduszki do spania jest bardzo ergonomiczny i praktyczny w codziennym użytkowaniu – możliwość prania w wysokiej temperaturze czy suszenia w suszarce bębnowej to jego niezaprzeczalne zalety.

Musimy jednak pamiętać, że najtańsze modele nie zawsze spełniają oczekiwania dotyczące jakości. Mogą szybko tracić puszystość i inne pierwotne właściwości, nie zapewniając w pełni komfortowego snu. Rozsądną alternatywą wydaje się zakup poduszki z wsadem syntetycznym o podwyższonym standardzie. Podstawę wypełnienia stanowi poliester, najczęściej w postaci włókien lub granulatu – warto zdecydować się na włókna poliestrowe pokryte dodatkowo z silikonem, wyróżniające się lepszą sprężystością i trwałością.

Zalety i wady poduszek z wsadem specjalistycznym

Poduszka do spania z wsadem specjalistycznym to stosunkowo nowe rozwiązanie, bazujące na zdobyczach współczesnej technologii. Wypełnienie w tego typu modelach stanowią zwykle innowacyjne materiały, takie jak pianka termoelastyczna czy lateks – dzięki ich unikalnym właściwościom możliwe jest osiągnięcie pełnego komfortu niezależnie od kształtu i wagi ciała, przyjmowanej podczas snu pozycji czy problemów natury ortopedycznej.

Zaletą poduszki do spania z wsadem specjalistycznym jest perfekcyjne dopasowanie do ciała, zapewnienie mu solidnego podtrzymania, a jednocześnie komfortowego, elastycznego podłoża. Kręgosłup znajduje się w anatomicznej pozycji, mięśnie są odciążone i mogą spokojnie regenerować się podczas snu. To rozwiązanie jest także przyjazne dla alergików – zastosowane materiały sprzyjają zachowaniu higieny, są przewiewne, a także ograniczają rozwój drobnoustrojów.

Wśród poduszek z wypełnieniem z pianki termoelastycznej czy lateksu możemy znaleźć modele, w których zastosowano dodatkowe innowacje, mające na celu zapewnienie jeszcze wyższej jakości snu. Przykładem może być poduszka Hilding Antistress Carbon, w której wypełnieniu znajdują się włókna węglowe – eliminując gromadzące się na naszym ciele ładunki elektryczne, pomagają zmniejszyć stres i obniżyć napięcie mięśniowe. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie specjalnych wypustek masujących, przynoszących ulgę zmęczonemu kręgosłupowi i dających maksymalne odprężenie (np. w modelu Hilding Visco Prime).

Decydując się na zakup poduszek do spania z wsadem specjalistycznym, musimy liczyć się z nieco wyższą ceną niż np. w przypadku poduszek syntetycznych. Warto jednak pamiętać, że są to produkty wyjątkowo trwałe i dobre jakościowo, a nawet mające status wyrobów medycznych.

Jak wybrać dobrą poduszkę?

Jaką poduszkę wybrać? Odpowiedź na to pytanie będzie wymagała najpierw ustalenia kluczowych potrzeb, a potem porównania wielu modeli. Szukając najlepszej poduszki do spania, mamy do odwiedzenia szereg sklepów oferujących dziesiątki produktów. A może warto spróbować mniej czasochłonnej alternatywy? Ciekawym rozwiązaniem okazują się zakupy w internecie.

Szukanie poduszki do spania online pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii. W internecie mamy wszystko w jedynym miejscu i to bez wychodzenia z domu. Możemy porównywać między sobą setki ofert, bez presji czasu, która podczas zakupów stacjonarnych skutkuje często nieprzemyślanymi decyzjami.

Kupując poduszkę w internecie, pamiętajmy o dokładnym porównani różnych parametrów. Pomogą nam w tym szczegółowe opisy, a w razie potrzeby fachowi konsultanci. Nie musimy kupować kota w worku – zamówiony produkt można obejrzeć w domu, a jeśli nie spełni oczekiwań, zwrócić do sklepu.

Prawidłowy dobór poduszki – kilka praktycznych porad

Jaka poduszka do spania będzie najlepsza? Wszystko zależy od bieżących potrzeb i preferencji. Pod uwagę warto wziąć chociażby najczęściej przyjmowaną podczas snu pozycję.

  • Spanie na brzuchu – wybierzmy model dość płaski (do 5 cm) i miękki.
  • Spanie na plecach – wybierzmy model średnio wysoki (ok. 8 cm) i średnio twardy.
  • Spanie na boku – wybierzmy model o dużej wysokości (10 cm i więcej) i twardy.

Jeżeli chodzi o wielkość poduszki do spania, dostępnych jest wiele wariantów. Warto jednak pamiętać, że atrakcyjnie wyglądające duże poduchy nie są najlepsze dla naszego zdrowia. Eksperci podkreślają, że najkorzystniejsze dla zachowania prawidłowej pozycji podczas snu są poduszki wąskie, prostokątne, najlepiej wyprofilowane – na poduszce powinny znajdować się głowa i szyja, ale już nie ramiona. To ważne w szczególności dla osób borykających się z problemami ortopedycznymi, ale też pragnących zadbać o swoje zdrowie oraz komfort podczas snu.

W trakcie wybierania dobrej poduszki do spania nie zapomnijmy o pokrowcu, który musi być wykonany z przewiewnych, skutecznie odprowadzających wilgoć materiałów. Warto zdecydować się na pokrowiec, w którym zastosowano dodatkowe rozwiązania chroniące przed wilgocią i gromadzeniem szkodliwych drobnoustrojów, np. taśmy 3D poprawiające cyrkulację powietrza. Pokrowiec powinien być także praktyczny, czyli łatwy do zdjęcia i uprania.

Zakup dobrej poduszki jest równie istotny, jak wybór dobrego materaca. Nie żałujmy czasu, by znaleźć optymalny model, gwarantujący spokojny i zdrowy sen. Zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału wykonano wypełnienie i pokrowiec, a także na wielkość i kształt poduszki – dostosujmy wybór do własnych potrzeb związanych ze stanem zdrowia czy przyzwyczajeniami.

Drogi Czytelniku, dziękujemy, iż dotarłeś do końca naszego artykułu. Zachęcamy Cię do lektury naszych pozostałych artykułów poradnikowych na stronie Hilding.pl. Jeśli i to będzie niewystarczające, polecamy Ci lekturę różnych poradników propagujących zdrowy styl życia oraz zdrowy sen jak np. Zdrowy Kręgosłup czy Poradnik Zdrowie. Pamiętaj, że Wyspani mogą więcej! Komfortowy, spokojny, regenerujący sen to podstawa aktywnego zdrowego życia.