Dzieci w okresie dojrzewania wymagają szczególnej dbałości o prawidłową postawę i zdrowy kręgosłup. Długie godziny spędzane nad książkami i przy komputerze nie pomagają w zapobieganiu wad postawy. Dlatego warto dobrać odpowiedni materac do pokoju naszego rosnącego dziecka.

Wiek dojrzewania to okres intensywnego wzrostu naszych dzieci. W ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy potrafią urosnąć o kilka centymetrów. Powoduje to często bóle stawów i kręgosłupa, który dodatkowo obciążony jest nieprawidłową postawą dorastających dzieci. Również częste kompleksy młodzieży powodują, że nastolatki garbią się i patrzą w dół, unikając wzroku innych osób, co daje efekt w postaci negatywnych skutków dla ich kręgosłupa.

Aby zadbać o dorastające dzieci, należy dobrać odpowiedni dla nich materac, który uwzględni ich tempo rośnięcia, wysiłek fizyczny, ale i siedzący tryb życia. To przełoży się z kolei zarówno na komfort dla ich kręgosłupa, jak i zdrowy sen, niezbędny do prawidłowego rozwoju.

Materac sprężynowy – co odróżnia go od innych materacy sprężynowych?

Podstawą wyboru nowego materaca, jest jego odpowiednia jakość. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na materac sprężynowy, czy piankowy, dobrze jest zainwestować w zdrowie naszych pociech, wybierając materac dobrego producenta, który dba o jakość swoich produktów. Polecić tu można np. materace Hilding, Galaxy czy Sleepmed, produkowane przez lidera tej branży, firmę Hilding Anders, należącego do światowej czołówki pod względem jakości oraz zastosowanych technologii. Produkty marki Hilding znajdziecie m.in. na portalu sennamaterace.pl.

Materace sprężynowe tej marki znajdują uznanie dzięki zastosowanej konstrukcji, innowacyjnym rozwiązaniom oraz wysokiej jakości użytych materiałów. W materacach Hilding każda sprężynka umieszczona jest w pojedynczej kieszonce, dzięki czemu sprężyny pracują niezależnie, a materac jest cichy i stanowi doskonałe podparcie każdego fragmentu ciała. To właśnie ilość sprężynek ma znaczenie dla komfortu – im jest ich więcej, tym dokładniejsza jest jego reakcja na kształt i ciężar ciała.

Producent wyróżnia materace sprężynowe: kieszeniowe (każda sprężynka wkładu pracuje tu niezależnie i umieszczona jest w osobnej, materiałowej kieszonce), multipocket (mają zwiększoną liczbę sprężynek, przypadających na 1 mkw. materaca) oraz Pocket Plus (zbudowane na bazie 7-strefowego systemu drobnych sprężynek Pocket Plus).

Dla młodzieży sprawdzają się także materace z pianki wysokoelastycznej i lateksowej, które dają doskonałe podparcie. Wybierać powinniśmy materace dwustronne o różnej twardości, dzięki czemu materac starczy na dłużej – wystarczy odwrócić materac, aby dopasować go do zmieniającej się budowy ciała nastolatka.

Tak zbudowany jest na przykład Hilding Breakdance, który jest szczególnie rekomendowany nastolatkom w wieku szkolnym, a do tego posiada Certyfikat Oeko-Tex® Standard 100 – wiodący światowy znak bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Jego wkład wykonano z dwóch wysoko elastycznych pianek Flexifoam o różnej twardości. Odpowiednie cięcie i profilowanie pianek zapewnia bardzo dobrą wentylację. Producent dostarcza również pokrowiec, który można zdejmować i prać w 60 st. Celsjusza.

Podobne cechy posiada materac Hilding Funky, w którym rozmieszczono 7 stref twardości, idealnie dopasowujących się do kształtu ciała.

W jakich rozmiarach dostępny jest materac sprężynowy?

Jaki rozmiar materaca sprężynowego jest najlepszy dla nastolatka? Aby to ustalić, należy do wzrostu użytkownika dodać 20 cm. Jest to minimalna długość materaca, ale oczywiście można stosować materac dłuższy. Najczęściej wybierane są materace o długości 200 cm, które mogą służyć również dorosłym. Jednak producenci specjalnie dla nastolatków przygotowali również krótsze materace. Możemy więc zakupić np. materac sprężynowy 90×190 czy 90×180 cm.

Istotne znaczenie dla komfortu snu ma także szerokość materaca. Dla drobnego nastolatka wystarczy już szerokość 70 cm, aczkolwiek zalecana szerokość zapewniająca wygodę to 90 cm.

W ofercie materacy przeznaczonych dla młodzieży firmy Hilding możemy wybierać z rozmiarów krótszych: 80×180, 80×190, 90×180 i 90×190 oraz standardowych: od 80 do 160 cm szerokości i długości 200 cm.

Komfort snu naszego dziecka możemy także polepszyć, wybierając na przykład materac nawierzchniowy 90×190 (dostępny jest także w innych rozmiarach). Zdecydowanie wyrównuje powierzchnię spania oraz stanowi dodatkową ochronę materaca głównego. Jest też łatwy w przechowywaniu, dzięki możliwości zwijania.

Dla kogo szczególnie wybór materacy sprężynowych będzie dobrym rozwiązaniem?

Nastolatek czy dziecko w wieku szkolnym potrzebuje więcej snu, niż dorosły. Dodatkowo, źle dobrany materac może przyczynić się do powstawania wad postawy lub pogłębienia się już istniejących. Prawdopodobne jest także, iż spowoduje dolegliwości bólowe oraz ogólny dyskomfort, dokuczający dziecku w ciągu dnia. Pamiętajmy, że sylwetka i waga nastolatków zmieniają się bardzo szybko, dlatego szczególnie w ich przypadku należ zadbać, aby materac był trwały i odpowiednio sztywny.

Te właściwości posiadają materace sprężynowe, które – dzięki doskonałemu podparciu – zastosować można z powodzeniem także u osób ze schorzeniami kręgosłupa oraz osób starszych. Materac sprężynowy o wyższym stopniu twardości (H3 lub H4), wybierać mogą natomiast osoby z nadwagą lub otyłością, które potrzebują mocniejszego wsparcia podczas snu. Jest to konieczne, aby nie przeciążyć kości, które podczas leżenia są narażone na wszelkie deformacje.

Nad wyborem omawianego materaca sprężynowego 190×90 powinny zastanowić się także te osoby, które mają ograniczoną wielkość swoich sypialni – ta długość materaca zapewni komfort snu dla osób o wysokości do 170 cm.

Opracowane przez: zdrowykregoslup.pl