Materace piankowe występują w wielu odmianach. Które z nich warte są zakupu? Na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca piankowego? Jaki materac wybrać, aby cieszyć się spokojnym snem przez długie lata?

Czym charakteryzuje się dobry materac piankowy?

Materace piankowe to duża grupa materacy, do których zalicza się materace wykonane z materiału o strukturze piankowej, m.in. z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej, lateksowej i poliuretanowej. Każda z nich odznacza się innymi cechami – poniżej znajdziesz przegląd najważniejszych z nich. W przypadku pian wysokiej jakości, różnice nie wpływają diametralnie na walory użytkowania, jednak pianki o niskiej jakości do tych z „wyższej półki” nie mogą się równać pod żadnym względem.

Materace piankowe są prawdopodobnie najbardziej uniwersalną grupą materacy: znajdują się wśród nich zarówno modele jedno, jak i dwustronne. Dodatkowo pianka jest najlepszym wypełnieniem do wykonania materaca składanego – rozwiązania sprawdzającego się jako łóżko dla gości.

Dobrej jakości materac piankowy powinien być dostosowany do Twoich potrzeb, w tym masy ciała, ulubionej pozycji do spania, a także tego, czy śpisz samotnie czy w pojedynkę. Materace piankowe są również doskonałym wyborem dla dzieci – w tym noworodków. W przeciwieństwie do materacy sprężynowych, mogą być używane przez najmłodszych, ponieważ dają idealne podparcie kręgosłupa i pozwalają się prawidłowo rozwijać bez niepożądanych nacisków.

Jakie są rodzaje pian stosowanych w materacach piankowych?

Materace piankowe nie są sobie równe – wszystko zależy od tego, z jakich materiałów zostały wykonane. Zalicza się do nich nie tylko samą pianę, ale również to, z czego został odszyty pokrowiec na materac. Jakie są najczęściej stosowane rodzaje pian?

 • pianka poliuretanowa – inaczej znana pod skrótem PUR lub PU, ewentualnie określeniem „pianka tapicerska”. To najniższej klasy materiał, który nie jest polecany do codziennego użytku jako podłoże do spania. Najtańsze materace są jednak wykonane właśnie z tego materiału, którego wad jest wiele, ale najważniejszą z nich jest niska gęstość. Zwykła pianka poliuretanowa wykorzystywana do produkcji niskiej klasy materacy, ma gęstość nie wyższą niż T25. Oznacza to, że na 1m3 powierzchni przypada 25 kg piany. Jak łatwo się domyślić – im większa gęstość, tym lepiej – dla porównania, dobrej klasy materace wykonane są z piany T40. Pianka PUR jest jednak dobrym dodatkiem do materacy: może być używana jako baza albo np. warstwa zabezpieczająca w przypadku materacy kieszeniowych. Charakteryzuje się jednak niską elastycznością punktową, łatwo i szybko się odkształca, przez co trudno nazwać ją wytrzymałą.
 • pianki wysokoelastyczne – oznaczone jako HR (high resilience) to wyższa jakość pianki poliuretanowej. Procesy produkcyjne wykorzystywane do jej powstania nadają temu materiałowi zdecydowanie innych właściwości. Pianki HR mają wysoką elastyczność punktową, dzięki czemu lepiej podpierają kręgosłup i ciało śpiącego na nich człowieka. Mogą być użytkowane przez osoby o dużej masie ciała, ponieważ odznaczają się stosunkowo dużą odpornością. Ze względu na swoją specyficzną budowę, poddają się procesom nacinania, co pozwala na wykonywanie z nich materacy o różnych strefach twardości. Ich gęstość wynosi przeważnie więcej, niż T30.
 • pianka termoelastyczna – znana pod nazwą VISCO. W przeciwieństwie do innych rodzajów pianek, ta „potrafi” reagować nie tylko na nacisk punktowy, ale także ciepło wydzielane przez osobę leżącą na materacu. To również pianka poliuretanowa, ale standardem zupełnie odbiegająca od swojej „zwykłej” kuzynki. Panuje przekonanie, że w zasadzie nie ma niezadowolonych osób, które kupiły termoelastyczny materac piankowy. Opinie na jego temat przeważnie brzmią podobnie: to podłoże sprawia, że człowiek czuje się „otulony” i chociaż ma poczucie miękkości, nie zapada się w głąb materaca. Gęstość przekracza przeważnie T40.
 • pianka lateksowa – wykonywana jest z naturalnego mleczka kauczukowego lub uzyskiwana syntetycznie. Najczęściej na rynku spotyka się materace lateksowe hybrydowe – powstałe z połączenia obu rodzajów pian. W użytkowaniu pianka lateksowa wyróżnia się wysoką elastycznością punktową, jednak mniejszą miękkością, niż np. pianka VISCO. Ten rodzaj pianki uważany jest za najbardziej wytrzymały, najzdrowszy i również hypoalergiczny. Jedyną wadą tzw. lateksu jest jego waga – materac 160×200 będzie ważył znacznie mniej, niż materac piankowy, ale lateksowy.

Kto powinien kupić materac piankowy?

Materac piankowy będzie doskonałym wyborem niemal dla każdego. Jedynym warunkiem zadowolenia z zakupu jest to, aby faktycznie był dostosowany do potrzeb danej osoby. Jeśli nie masz sprecyzowanych wymagań i zastanawiasz się, jaki materac wybrać, wysokiej jakości piana będzie najlepszym rozwiązaniem. Jest to podłoże do spania o uniwersalnym zastosowaniu, a do tego stosunkowo niedrogie.

Dla niektórych osób rozważających kwestię tego, co kupić: materac piankowy czy sprężynowy, to właśnie cena jest ostatecznym argumentem przeważającym szalę na korzyść tego pierwszego. Z wysokiej jakości materaca pianowego będą zadowoleni:

 • alergicy
 • osoby z chorobami kręgosłupa
 • osoby z chronicznymi bólami (stawów, kości i mięśni) powodowanymi stresem, napięciem, uprawianiem sportów
 • pary o dużej różnicy wagowej
 • dzieci i młodzież
 • osoby starsze mające trudności z poruszaniem się, w tym np. wstawaniem ze zbyt miękkiego podłoża.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem materaca piankowego?

Kupując materac piankowy czy sprężynowy, należy przede wszystkim znać swoją masę ciała (i ewentualnie masę ciała partnera). To podstawowy wyznacznik tego, jakiej twardości powinien być nasz materac. Po drugie, warto dowiedzieć się, co oznaczają podstawowe określenia, ja wspomniana wcześniej gęstość (oznaczana literą T), wysokoelastyczność (HR), termoelastyczność (pianka VISCO).

Wysokiej jakości materace, produkowane np. przez Hilding, posiadają certyfikaty zapewniające o testach, jakie dany produkt przeszedł oraz zapewniające o spełnianiu norm medycznych (w przypadku materaców rekomendowanych przez fizjoterapeutów). Warto wiedzieć, że renomowane marki dają nawet kilkunastoletnią gwarancję na swoje produkty.

Materac piankowy czy sprężynowy – co wybrać?

Wszystko zależy od tego, jakie mamy indywidualne potrzeby oraz budżet. Jeśli szukamy podłoża do spania dla najmłodszego członka rodziny – kupmy materac piankowy. Do łóżeczka jest to jedyny słuszny wybór, który zapewni dziecku komfort i bezpieczeństwo. Dla starszych dzieci polecany jest materac piankowy 120×60, wykonany z pianki VISCO lub HR. Jeżeli interesuje nas materac składany, łatwy w przechowywaniu, wykorzystywany jedynie w trakcie przyjazdu gości – również pianka będzie odpowiedzią. Jest lekka, łatwo się przechowuje i zapewnia wygodę – dobrym przykładem jest model Hilding SOVA GOTT.

W przypadku par nie ma już tak jednoznacznych odpowiedzi: pianka lateksowa będzie zawsze świetnym wyborem, jednak stosunkowo drogim. Jeśli zakup takiego materaca przekracza nasze możliwości, warto zainteresować się materacami multipocket – zwłaszcza, jeśli z partnerem bardzo różnimy się wagowo.

Materace piankowe mogą być stosowane na stelażach elastycznych i regulowanych (np. z możliwością podniesienia zagłówka czy części dla nóg) – materace sprężynowe muszą być użytkowane na płaskim, twardym podłożu.

Warto pamiętać, że oprócz materaców stricte piankowych czy sprężynowych, istnieją hybrydy, łączące zalety obu rodzajów podłoży.

Bestsellery materacy piankowych od Hilding

 • Materac Dobranocka Hilding – bestseller wśród piankowych materacy dziecięcych. Profilowana pianka FlexiFoam zapewnia optymalny przepływ powietrza, a produkt polecany jest dla alergików. Pokrowiec materaca może być ściągnięty i wyprany, a ze względu na możliwość dwustronnego stosowania, marka gwarantuje długoletnie użytkowanie.
 • Materac Salsa Hilding – produkt opracowany po to, aby odciążyć kręgosłup i przyspieszać regenerację mięśni osób na nim śpiących. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, Salsa Hilding ma status wyrobu medycznego. Do jego wykonania wykorzystuje się dwa rodzaje pianek FlexiFoam oraz termoelastyczną VISCO. Pokrowiec materaca może być prany. Produkt występuje w wielu rozmiarach, począwszy od klasycznego 80×200 na 180×200 skończywszy.
 • Materac Rumba Hilding – polecany przez ortopedów, produkt o statusie wyrobu medycznego. Idealnie dopasowuje się do krzywizn kręgosłupa, dając mu najlepsze z możliwych oparcie. Wykonany z dwóch rodzajów pianek: VISCO i Velvet Touch, daje nieporównywalne do jakiegokolwiek innego materaca uczucie komfortu. Produkt posiada 7 stref twardości, dostosowujących się do poszczególnych części ciała. Dostępny w wielu rozmiarach będzie doskonałym rozwiązaniem zarówno dla singli, jak i osób śpiących we dwoje.