Pragnąc zadbać o pełną harmonię w sypialni i właściwy przepływ energii, warto pomyśleć o zaaranżowaniu jej zgodnie z zasadami chińskiej sztuki planowania przestrzeni. Dowiedz się jak ustawić meble i gdzie powinno stać łóżko w sypialni. Poznaj wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć zdrowy, spokojny sen.

Jakie są podstawowe zasady ustawiania mebli według feng shui?

Filozofia feng shui opiera się na założeniu, że wnętrze domu odzwierciedla wnętrze jego właściciela. Odpowiednia organizacja mebli ma chronić przed nieszczęściem i chorobami, zapewniać poczucie bezpieczeństwa, podnosząc jednocześnie komfort życia oraz pomyślność.

Jedną z podstawowych zasad jest pozostawienie jak największej ilości wolnej przestrzeni. Reguły ustawienia mebli według feng shui opierają się głównie na zapewnieniu energii swobodnego przepływu. Niedopuszczalnym jest zagracanie pomieszczeń. Wszystko powinno mieć swoje miejsce w domu, by nasz wzrok miał szansę swobodnie błądzić, bez nieustannego napotykania kolejnych przedmiotów. Koniecznie więc pozbywaj się wszystkiego, czego nie używasz, nie nosisz. Przeprowadzaj regularne czystki w szafach i na półkach. Usuwając chaos z domu, usuniesz go również ze swojego życia.

Zgodnie z chińskimi założeniami, każde pomieszczenie powinno mieć konkretną funkcję. Jeśli masz małe mieszkanie, postaraj się wydzielić wyraźne strefy, do wypoczynku, pracy, spania, jedzenia. Zadbaj o to, by meble wypoczynkowe przylegały do ściany. Ma Ci to przynieść poczucie bezpieczeństwa.

Nie bez znaczenia w feng shui są też kolory i światło. Zaleca się użycie jasnych barw lub kolorów ziemi. Działają one kojąco, pomagają się wyciszyć. W kwestii oświetlenia lepszym niż jeden żyrandol będzie kilka mniejszych lampek. Gra świateł i kolorów, również pomoże Ci podzielić pokój na poszczególne strefy.

W jaki sposób ustawić łóżko według zasad feng shui?

Aby zadbać o zdrowy sen, budzić się każdego ranka wypoczętym, koniecznie musisz wiedzieć, jak ustawić łóżko w sypialni. Podobnie jak wszystkie inne meble wypoczynkowe, jego wezgłowie należy maksymalnie dosunąć do ściany, która będzie zapewniać stabilne i bezpieczne wsparcie. Powinna ona być pozbawiona wszelkich rur, kaloryfera, a także drzwi, czy otworów okiennych.

Zasady feng shui w sypialni podpowiadają, by umiejscowić łóżko na samym środku pokoju, by zapewnić sobie dostęp do niego z trzech stron. Dzięki tej strategii leżąc, będziesz widział cały pokój.

A jak powinno stać łóżko w sypialni, uwzględniając strony świata? Najkorzystniej jest spać z głową zwróconą na północ, nogami na południe. Taka pozycja najlepiej pozwoli Ci naładować akumulatory.

Jak nie ustawiać łóżka?

O ile tylko to możliwe, nie powinno ono stać w salonie, czy pokoju znajdującego się najbliżej drzwi wejściowych. Mogłoby to zaburzyć intymność oraz poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Sypialnia oddalona od pomieszczeń dziennego użytku ułatwi Ci osiągnięcie odprężenia oraz wypoczynek. Jeśli śpisz na poddaszu, nie stawiaj łóżka pod skosem. Sufit zbyt nisko nad głową może być zbyt przytłaczający, utrudniać pełen relaks mięśni i umysłu.

Nie poleca się także, by łóżko znajdowało się vis a vis drzwi wyjściowych. Tak zwane ułożenie nogami do przodu, przywodzi na myśl negatywne skojarzenia i ma przynosić pecha. Jeszcze większym błędem będzie ustawienie łóżka na linii drzwi – okno, bowiem to te otwory umożliwiają energii swobodny przepływ.

Feng shui a zdrowy sen

Dobrze urządzona sypialnia według feng shui ma na celu umożliwić osiągnięcie pełnej harmonii. Jeśli niewłaściwa aranżacja wnętrza ją zaburzy, może dojść do zachwiania lub nawet zablokowania płynnego biegu energii Chi.

Pozytywna energia wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie fizyczne, psychiczne, a także sukcesy zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Urządzając swoją sypialnię, powinieneś wybrać meble bez ostrych krawędzi, najlepiej wykonane z naturalnych surowców. Z punktu widzenia feng shui łóżko usytuowane w odpowiednim miejscu, to klucz do zdrowego snu. Dzięki zastosowaniu się do kilku zasad unikniesz problemów z bezsennością i będziesz mógł uzyskać pełen relaks oraz naładować się swoje wewnętrzne akumulatory.

Czy dobór materaca pomoże w feng shui?

Zgodnie ze wschodnią filozofią na co dzień nie powinniśmy spać na kanapie. Symbolizuje ona tymczasowość, brak stabilizacji. O ile to możliwe, każdy powinien posiadać tradycyjny materac i łóżko. Feng shui zaleca nabycie ich nowych. Używane kumulują w sobie energię poprzednich właścicieli, co może być bardzo niekorzystne.

Wybór właściwego materaca ma niebagatelne znaczenie. W przypadku pary każda powinna korzystać z jednego, dużego materaca. Dwa różne mogą ściągnąć nieszczęście, różnice zdań i nieporozumienia.

Niewygodny materac, który powoduje dyskomfort oraz uniemożliwia znalezienie właściwej pozycji, z pewnością nie sprzyja wypoczynkowi, a spanie na nim jest dalekie od ładowania pozytywną energią.

Jaki materac wybrać do łóżka?

Zgodnie z feng shui powinien on być wykonany z naturalnych materiałów, zapewniających doskonałą cyrkulację powietrza. Idealny model powinien być właściwie dopasowany do Twoich potrzeb, optymalnie twardy, bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Marka Hilding tworzy swoje produkty z myślą o wszystkich, którzy aranżują swoją sypialnię zgodnie z założeniami chińskiej filozofii. Jeżeli już wiesz jak ustawić łóżko w pokoju, ale nie wybrałeś jeszcze materaca, sprawdź, co może Ci zaoferować model Hilding Melody. Lateksowy blat posiada rewelacyjny system wentylacji, gwarantując pełną higienę snu. 7 stref twardości pozwoli każdej części Twojego ciała w pełni się zrelaksować. Zdejmowane pokrowce można prać w 60 stopniach, usuwając wszelkie zanieczyszczenia.

Wśród nowoczesnych materacy godnym uwagi jest również Hilding Boogie, model zaprojektowany tak, by wspierać wszystkie Twoje mięśnie i kręgi, a przy tym pochłaniać wilgoć. Charakterystyczna, otwartokomórkowa struktura pianki zapewnia przewiew, a także efekt subtelnego chłodzenia. W łóżku z takim materacem będziesz mógł pozbyć się całej negatywnej energii, stresu i powstałych w ich wyniku napięć.

Zasady aranżacji według feng shui nie tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy mieć na uwadze otwartą przestrzeń i otaczanie się naturą, by Chi mogła swobodnie krążyć. Warto skorzystać z tych kilku podpowiedzi, szczególnie że mogą one korzystnie wpłynąć na Twój sen, wypoczynek, samopoczucie, a także pomóc w osiągnięciu równowagi i szczęścia.