Zdrowy sen wspomaga regenerację komórek naszego ciała oraz pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie. Jego jakość, długość i efektywność zależą od wielu czynników, między innymi od rodzaju wybranego podłoża do spania, czyli materaca. Istnieje przekonanie, że materace twarde są najlepsze – zarówno dla zdrowia, jak i komfortowego wypoczynku. Czy to prawda?

Materace twarde a kręgosłup

Od lat panuje przekonanie, że spanie na twardym podłożu jest najlepsze dla wszystkich i umożliwia uniknięcie schorzeń kręgosłupa. Z tego powodu wiele osób w dalszym ciągu śpi na rozkładanej kanapie. Jednak nie jest to do końca prawda. Dlaczego? Materace twarde są zbudowane w taki sposób, aby zapewnić komfortowe podtrzymanie kręgosłupa osobom o wadze powyżej 80 kg. Modele, takie jak Hilding Melody będą w stanie zagwarantować odpowiednie wsparcie kręgosłupa u osób cięższych, a wszystko to poprzez zastosowanie lateksowego wypełnienia, przystosowującego się do anatomicznych kształtów ciała. Ponadto tego typu modele idealnie sprawdzą się w sypialni par oraz osób, które są przyzwyczajone do spania na kanapie.

Materace twarde a jakość wypoczynku

Sen wpływa na samopoczucie i liczne procesy zachodzące w naszym organizmie, np. regenerację komórek. Materace twarde dobrej jakości są w stanie zagwarantować jakościowy wypoczynek, jednak muszą być odpowiednio do nas dopasowane. Przede wszystkim zaleca się je osobom cięższym – powyżej 80 kg, np. Hilding Zorba. Natomiast bardzo twarde modele są zalecane osobom ważącym ponad 100 kg.  Podczas wyboru materaca warto zwrócić uwagę na wzrost. Osoby niższe wywołują większy nacisk punktowy na powierzchnię materaca, niż osoby wyższe. Dzięki temu osoby niższe mogą preferować sen na twardszym podłożu.

Stan zdrowia a twarde materace

Wcześniej wspomnieliśmy, że materace twarde nie są dla wszystkich. Jednak czy posiadają przypisywane im zdrowotne zalety? Jeśli zmagasz się z dolegliwościami bólowymi, warto zakup materaca skonsultować z lekarzem ortopedą bądź fizjoterapeutą. Warto również zastanowić się nad zakupem twardego modelu ortopedycznego np. SleepMed Supreme Plus. Sprawdzi się on zarówno dla osób cięższych jak i tych, które potrzebują dodatkowego wsparcia w problemach z kręgosłupem. Dodatkowo, jest antyalergiczny i zapewni wysoki poziom komfortu. Niektóre materace posiadają odpinane topy, które pozwalają na regulację twardości i dopasowanie jej do zmiennych preferencji. Takie rozwiązanie sprawdza się również podczas nagłej zmiany wagi.

Materace twarde to produkty, które są polecane konkretnej grupie osób. Ich nieprawidłowe dopasowanie do wagi, wzrostu oraz preferencji może w negatywny sposób przełożyć się na jakość snu, dlatego pamiętajmy o podejmowaniu świadomej decyzji!