Wybór materaca to trudna decyzja. Źle podjęta potrafi objawiać się w postaci bólu pleców, niewyspania i złego samopoczucia. Warto poświęcić chwile i znaleźć swój wymarzony model. Osoby o wyższej wadze zazwyczaj mają trudniej – aby kręgosłup był odpowiednio podparty podczas snu muszą mieć materac o odpowiedniej twardości.

Jak twardość wpływa na kręgosłup?

Istnieje powszechne przekonanie, że materace twarde to najzdrowsze podłoże do spania. Wszystko z uwagi na fakt, że podobno wysoka twardość jest korzystna dla naszego kręgosłupa. Jednak nie jest to do końca prawda. Najkorzystniejsze dla pleców jest anatomiczne ułożenie podczas snu. Oznacza to, że dla większości osób sprawdzi się materac wybrany zgodnie z wagą. Dla osób lżejszych zalecane są modele klasyfikowane jako H1 lub H2, a dla osób cięższych – H3 i H4. Jeśli waga lub preferencje szybko się zmieniają, to można zdecydować się na model, który posiada dwie twardości, jak Hilding Modern. Podział ten jest niezwykle ważny, ponieważ nieodpowiednio dopasowana twardość wpłynie na jakość snu oraz stan kręgosłupa. Przede wszystkim, jeśli nie będzie on prawidłowo wspierany może wystąpić ucisk na kręgi i nienaturalne wygięcie pleców. Zatem czy materace twarde faktycznie są zdrowe dla kręgosłupa? Tylko, jeśli są odpowiednio dopasowane do naszej wagi – i o tym należy pamiętać.

Jak wybrać twardy materac?

Wybór idealnego materaca wiąże się z trzema najważniejszymi czynnikami – osobistymi preferencjami, wagą i schorzeniami kręgosłupa. Jeśli jesteśmy niezdecydowani co do własnych oczekiwań wobec materaca warto udać się do najbliższego salonu materacy i przetestować wybrane modele w celu wybrania najbardziej wygodnego. Osoby ważące powyżej 80 kg powinny wybierać materace twarde. Bardzo twarde przeznaczone są dla osób ważących ponad 100 kg. Przy problemach z kręgosłupem warto wybrać twardy materac ortopedyczny, przykładowo Hilding Makarena. Zapewni to jeszcze lepsze wsparcie kręgosłupa podczas snu.

Materace twarde – jak o nie dbać?

Materac to inwestycja na lata, dlatego warto wiedzieć, jak o niego zadbać. Przede wszystkim wybierajmy modele posiadające pokrowiec z zamkiem, jak to jest w przypadku SleepMed Premium. Umożliwi to ściągnięcie oraz wypranie pokrowca, dzięki czemu pozbędziemy się zgromadzonego na powierzchni kurzu czy innych alergenów. Na materace twarde można zakupić dodatkowo matę ochronną, która będzie wchłaniać pot i chronić materac przed zabrudzeniami. Warto wspomnieć o regularnym odkurzaniu oraz obracaniu go. Zwiększa to trwałość produktu.

Kupując twardy materac warto zapoznać się z indywidualnymi cechami danego modelu. Każdy materac jest inny i posiada własne i unikatowe właściwości. Postawmy na świadomy wybór i sprawdźmy, czy na pewno będzie odpowiedni!