Spanie na materacu o źle dopasowanej twardości, bądź na rozkładanej kanapie jest rzeczywistością na wielu z nas. Wiąże się to z wieloma negatywnymi skutkami zdrowotnymi i uporczywym uczuciem niewyspania. Ten problem w szczególności dotyka osoby, które powinny wybierać wyższe twardości – H3 i H4. Jak więc zmienić swoje życie i wybrać sen na idealnie dopasowanym podłożu?

Jak prawidłowo dopasować twardość materaca?

Wybór odpowiedniej twardości materaca nie będzie stanowił problemu jeżeli poznamy kilka prostych zasad wyboru idealnego materaca. Po pierwsze, należy zastanowić się nad własnymi preferencjami – to jest najważniejszy czynnik przy wyborze idealnego modelu. W tym celu warto odwiedzić salon materacy i wypróbować różne twardości. Po drugie, przydatne może być kierowanie się oznaczeniami przygotowanymi przez producentów, przykładowo materac Hilding Rock and Roll oznaczony jest jako średni i twardy. Po trzecie, warto zapoznać się ze skalą twardości, w której H1 oznacza materac dla osób lekkich, a H4 dla osób ciężkich.

Czy materac twardy to dobry wybór?

Zapewnienie idealnego podparcia kręgosłupa podczas snu jest głównym zadaniem materaca. Nie jest on w stanie spełniać swojej roli, jeżeli jest źle dopasowany. Osoby cięższe, ważące więcej niż 80 kg powinny zwrócić uwagę na materace oznaczone jako twarde. Wykonane są aby prawidłowego podtrzymywać większy ciężar, są bardziej odporne na wgniecenia oraz ich praca jest przystosowana do wagi użytkownika. Przy wyborze modelu warto również wziąć pod uwagę wzrost. Osoba wysoka będzie wywierała zupełnie inny nacisk punktowy na strukturę materaca, niż osoba niska. Najważniejsze jednak zawsze będą indywidualne odczucia i przyzwyczajenia. Twardość materaca jest odczuciem subiektywnym, więc zawsze warto kierować się sercem i wybrać taką, na której czujemy się najlepiej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zanim zapadnie ostateczna decyzja warto przyjrzeć się innym właściwościom materacy twardych. Modele dobrej jakości nie tylko są one dostosowane do tego, aby prawidłowo wspierać kręgosłup, ale także gwarantują higieniczne warunki do spania. Niektóre pozwalają użytkownikowi na elastyczność wyboru – produkty takie, jak SleepMed Supreme Plus są idealne dla osób, których preferencje często ulegają zmianie lub w najbliższym czasie szybko zmieni się ich masa ciała. Inne materace, np. Hilding Boogie posiadają cechę nazwaną 7 stref twardości. Dzięki temu jeszcze lepiej przystosowują się do budowy anatomicznej i pozwalają na niezakłócony odpoczynek całą noc.

Szeroki wybór materacy bywa przytłaczający. Należy pamiętać, że każdy z nas jest inny – ma inne potrzeby odnośnie podłoża do spania. Warto znać swoje preferencje i wiedzieć, czy materace twarde będą w stanie je spełnić.