Nie ma nic piękniejszego, niż budzenie się rano w pełni siły i w dobrym humorze. Odpowiada za to zdrowy sen, który stanowi niezbędny element gwarantujący prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Aby móc się nim cieszyć, wystarczy tylko zadbać o właściwie skomponowane łóżko, które odznacza się dopasowanym do nas materacem. A jak go wybrać z uwagi na twardość? 

Czym jest twardość materaca? 

Nasz styl życia zależy w dużej mierze od ilości energii, jaką ma nasz organizm. W końcu nie od dziś wiadomo, że człowiek zmęczony nie lub obolały nie ma na nic ochoty. Aby móc do tego nie dopuścić, powinniśmy zainwestować w wysokiej jakości materac do spania. Jego najważniejszym parametrem jest twardość, która stanowi subiektywne dla każdego z nas uczucie. Uwzględnia się ją na podstawie wagi, przez co materace można podzielić na:

  • H1, czyli miękki, dla osób ważących mniej niż 60 kg,
  • H2, czyli średnio twardy, dla osób latach 60-80 kg,
  • H3, czyli twardy, dla osób ważących 80-100 kg.
  • H4, czyli bardzo twardy, dla osób ważących powyżej 100 kg.

Twardość materaca a zdrowy sen

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak zdrowy sen wpływa na organizm człowieka. Umożliwia on wysokiej jakości wypoczynek, który jest odpowiednio długi i efektywny. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie obudzić się wypoczęci i pełni energii. Jednak, abyśmy mogli cieszyć się pozytywnymi efektami zdrowego snu, warto przed zakupem materaca wziąć pod uwagę jego twardość. Jest to niezwykle ważna kwestia, gdyż tylko poprzez prawidłowe dopasowaniem o użytkowniku, materac może w prawidłowy sposób pełnić swoją rolę. Sprowadza się to m.in. do zachowania fizjologicznego ułożenie kręgosłupa, stabilizacja kręgosłupa oraz regenerację mięśni. Wybór zbyt twardego lub miękkiego modelu może skutkować rozwinięciem się wad postawy oraz pogłębianiem się schorzeń kręgosłupa.

Na czym polega wybór twardości materaca? 

Twardość materaca to parametr, który uwzględnia się przede wszystkim na podstawie wagi użytkownika. Niestety, każdy z nas jest inny, przez co wybór staje się jeszcze trudniejszy. Na szczęście możemy sobie tę kwestię ułatwić! Będąc w salonie materacy, warto skorzystać z możliwości przetestowania produktu przed jego zakupem. Dzięki temu możemy mieć całkowitą pewność co do zakupionego modelu. Możemy tutaj wykonać “test dłoni”, który polega na tym, że kładziemy się na wybranym materacu i pod plecy wsuwamy płasko ułożoną dłoń. Jeśli ręka wsuwa się zbyt łatwo lub są duże opory, to produkt ten jest analogicznie zbyt twardy lub miękki. Dla uprawia się, możemy położyć się na boku i zapytać drugą osobę, czy nasz kręgosłup układa się w linie prostą.

Komfort w czasie snu zapewnić nam może jedynie odpowiednio dopasowany do potrzeb użytkownika materac. Oznacza to, że przy wyborze powinniśmy uwzględnić twardość, jednak nie można zapomnieć także o rodzaju wypełnienia czy rozmiarze.