Po latach przebywania w tym samym otoczeniu przychodzi czas na zmiany. Czujemy się jednocześnie podekscytowani i… zaniepokojeni. W końcu nie wiadomo, czy odnajdziemy się w nowym otoczeniu oraz jak w przypadku sypialnie wpłynie ono na nasz sen. Z uwagi na to, kiedy warto zdecydować się na remont sypialni oraz jak zrobić go dobrze? 

Remont sypialni – od czego zacząć? 

Jak w przypadku każdego remontowanego pomieszczenia, pierwszym krokiem jest wynoszenie mebli oraz dodatków. Przestrzeń ma być pusta, abyśmy mogli wyobrazić sobie nową aranżację. Może ona wymagać innego oświetlenia, które musi być uwzględnione na tym etapie. Następnie zajmujemy się malowaniem. Barwy w sypialni powinny emanować spokojem, który pozwoli nam się wyciszyć. Świetnie sprawdzą się tutaj jasne, wręcz pastelowe odcienie ciepłych kolorów, takich jak błękit czy zieleń, a także ponadczasowe barwy – beż i biel. Należy zastanowić się także nad ewentualną zmianą paneli podłogowych lub wykładziny. A co po skończeniu wszystkich najbardziej czasochłonnych czynności?

Nowe meble i dodatki – na co zwrócić uwagę? 

Remont sypialni często wiąże się z wymianą mebli, które już nie wpasowują się w aranżację lub są uszkodzone. Według dzisiejszych standardów warto postawić na:

  • łóżko z pojemnikami na pościel,
  • pojemną szafę i/lub komodę,
  • szafkę nocną.

W kwestii dodatków nie możemy przesadzać, aby wnętrze nie było przytłaczające. Zdjęcia z podróży czy obrazy będą zdobić sypialnię, podobnie jak przyjemne w dotyku koce, poduszki ozdobne lub dywany. Pamiętajmy jednak, aby dekować się tylko na modele, które można łatwo wyczyścić. Przy ich wyborze warto uwzględnić styl wnętrza, a także swoje pasje i zainteresowania – w końcu sypialnia ma być nasza mała oaza spokoju.

Komfortowe łóżko – co w nim zmienić po latach? 

Są rzeczy, które stanowią inwestycję na całe życie. Są też takie rzeczy, które kupujemy, ale w czasie użytkowania ulegają zużyciu. Tak się dzieje w przypadku materaca, będącego najlepszym podłożem do spania dla każdego człowieka. Oznacza to, że średnio co 6-10 lat należy go wymienić na nowy model. Decydując się na wysokiej jakości produkty, czas ten wydłuża się do 15 lat, o ile prawidłowo je użytkujemy. Natomiast, inne akcesoria sypialniane, takie jak kołdra czy poduszka powinny być zmieniane średnio co 2 lata. Są one o wiele delikatniejsze w swojej budowie oraz szybciej tracą właściwości, niż materac. W czasie remontu sypialni możemy się również zastanowić nad tym, czy rama nadal spełnia swoją funkcję, a stelaż uwzględnia rodzaj aktualnego materaca. Po zadbaniu o wszystkie aspekty komfortowego łóżka, na pewno będziemy mogli się spokojnie wyspać. W ten sposób zadbamy o spokojny i zdrowy sen, który wspomaga regenerację ciała.

Sypialnia to miejsce, w którym przebywamy codziennie. Służy do wieczornego relaksu oraz komfortowego wypoczynku po ciężkim dniu. Jednak i ją warto co parę lat odświeżyć, tym samym wykorzystując wciąż zmieniający się styl oraz sposoby na zaaranżowanie wnętrza!